Wtryskiwacze

Wtryskiwacze elektromagnetyczne – poznaj je bliżej

Wtryskiwacze elektromagnetyczne – poznaj je bliżej
Wtryskiwacze

Wtryskiwacze paliwa są niezbędnymi elementami silnika samochodowego odpowiadającymi za dawkowanie paliwa do silnika. Same wtryski można rozróżnić na kilka rodzajów, w tym m.in. na elektromagnetyczne, na temat których powstał dzisiejszy artykuł. Z dalszej części wpisu dowiesz się, czym dokładnie są i jaka jest ich zasada działania, czym różnią się od wtryskiwaczy piezoelektrycznych, a także jakie mają zalety.

Rola wtryskiwaczy w samochodzie

Wtryskiwacze – niezależnie od rodzaju – są podzespołami o kluczowym znaczeniu dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Odpowiedzialne są one bowiem za przekazywanie paliwa do komory spalania w odpowiedniej dla danego momentu ilości. W przypadku, gdy ulegają uszkodzeniu, cierpi na tym cały pojazd – złe dawkowanie może poskutkować m.in.:

Wtryskiwacze elektromagnetyczne, czyli jakie?

Wtryskiwacze elektromagnetyczne – jak nazwa wskazuje – sterowane są za sprawą elektromagnesu. Innymi słowy – otwierane są dzięki impulsowi elektrycznemu, który generowany jest przez sterownik jednostki napędowej. Ten z kolei zasila cewkę poruszającą iglicą, która z kolei umożliwia dostać się paliwu do cylindra. W odróżnieniu od tradycyjnych wtrysków mechanicznych nie wymagają użycia ruchomych części wewnętrznych do dawkowania paliwa.

Zobacz też: Jak czyścić wtryskiwacze benzynowe? Sprawdzone sposoby

Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne – jakie są różnice?

Temat wtryskiwaczy piezoelektrycznych i elektromagnetycznych niejednokrotnie jest ze sobą łączony, co oczywiście nie może nikogo dziwić – są to obecnie dwa najpopularniejsze rodzaje wtrysków. Czym się różnią? Jeśli chodzi o zasadę działania, to jest ona podobna – wtryski piezoelektryczne również bazują na impulsie, a główną różnicą jest fakt, że zamiast elektromagnesu, do sterowania wykorzystywany jest materiał piezoelektryczny. Różnice zauważyć można w budowie, gdzie:

Elektromagnetyczne wtryskiwacze common rail – jakie mają zalety?

Pomimo tego, że wtryski sterowane elektromagnesem są mniej precyzyjne od piezoelektrycznych odpowiedników, niosą ze sobą kilka zalet. Jakich? Przede wszystkim pod względem potencjalnych napraw. Są one bowiem stosunkowo łatwa – o wiele łatwiejsza niż w przypadku wtrysków piezo. To z kolei wiąże się z drugim aspektem, czyli ceną ich regeneracji. Z racji tego, że mniej jest przy nich pracy, ich naprawa jest również taniaw granicach 300 zł, gdzie w przypadku piezoelektrycznych wtrysków może być to koszt nawet 1000 zł. Sama cena wtrysków elektromagnetycznych również jest niższa. Elektromagnetyczne wtryski są również dość trwałe i odporne na uszkodzenia. Przez wymienione wyżej czynniki całkowity koszt (zakupu, okresu eksploatacji oraz napraw) jest zdecydowanie niższy, aniżeli ich piezo odpowiedników. Zobacz też: Wtryskiwacze Diesla – jak zadbać o prawidłowe działanie?

Jak dbać o wtryski elektromagnetyczne?

Ewentualne naprawy wtryskiwaczy czy też ich regenerację można odciągnąć w czasie – podstawą jest jednak świadoma i regularna pielęgnacja poszczególnych układów. Co warto robić, by wydłużyć żywotność wtrysków?

  • Jeśli chodzi o ostatni punkt, to środkiem, który w ostatnim czasie cieszy się renomą, jest TEC 2000 Diesel System Cleaner – uszlachetniacz do silników wysokoprężnych, który posiada właściwości wiążące wodę, a także czyszczące i konserwujące, dzięki czemu stosowany jest m.in. do czyszczenia całych systemów paliwowych, a także wtryskiwaczy. Regularne stosowanie tego preparatu poprawi atomizację wtryskiwanego paliwa, a także sprawność rozruchową zimnego i gorącego silnika, przywróci wydajność wtrysków i skutecznie zredukuje emisję szkodliwych spalin.

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?
    Wtryskiwacze

    Czym jest wtrysk sterujący i po czym poznać, że wymaga regeneracji?

    Wtrysk sterujący to podstawowy składnik nowoczesnych silników spalinowych, od którego zależy nie tylko wydajność, ale także zdrowie całego pojazdu. Zrozumienie jego funkcji, zdolność do rozpoznawania objawów potencjalnych problemów oraz wiedza o odpowiedn...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
    Wtryskiwacze

    Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

    Wtryskiwacze to kluczowe elementy układu paliwowego w samochodach benzynowych idieslowych. To właśnie od ich sprawności zależy wydajność…...

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor

    author

    Łukasz Młodkowski

    Autor