Porady

Nierówna praca silnika: poznaj najczęstsze przyczyny

Nierówna praca silnika: poznaj najczęstsze przyczyny
Porady

Można powiedzieć, że silnik jest sercem każdego pojazdu, dlatego też niezmiernie istotne jest to, by pracował on w sposób bezawaryjny i stabilny. Niestety, kierowcy nieraz spotykają się nierówną pracą jednostki napędowej – niezależnie od tego, czy mówimy o motorze wysokoprężnym, czy tym o zapłonie iskrowym. Zjawisko to objawia się typowym szarpaniem, przez co jest łatwe do zdiagnozowania. Nierównomierna praca silnika jest najczęściej oznaką awarii – mniejszej lub większej, stąd nigdy nie należy bagatelizować tego problemu. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Czy nierówna praca silnika jest czymś, co powinno zaniepokoić kierowców?

Zanim omówimy najczęstsze przyczyny nierównej pracy silnika, odpowiedzmy sobie na inne pytanie: czy nierównomiernie pracująca jednostka napędowa jest powodem do niepokoju? Odpowiedź jest jedna: tak, jest to sytuacja, której nie należy lekceważyć, ponieważ może być ona spowodowana poważną usterką, która może przerodzić się w kosztowną awarię układu napędowego. Szczególnie niepożądanym zjawiskiem jest, gdy silnik pracuje nierówno przez dłuższy czas podczas każdej podróży – jest to sygnał, by czym prędzej udać się do warsztatu w celu diagnozy i usunięcia usterki.

Nierówna praca silnika – przyczyny zależą od rodzaju jednostki napędowej

Przyczyny nierównej pracy silnika mogą być różne – głównie ze względu na typ konstrukcji. Inne bowiem części odpowiadają za taki stan rzeczy w pojazdach napędzanych benzyną, jeszcze inne w przypadku silników wysokoprężnych, a do tego dochodzą również samochody z instalacją LPG. Poniżej omówimy sobie wszystkie sytuacje, dlaczego silnik nierówno pracuje dla każdego paliwa.

Przyczyny nierównej pracy silnika benzynowego

Zacznijmy od nierównej pracy silnika benzynowego. Gdzie szukać winowajców?

Zobacz też: Jak kompleksowo zadbać o samochód?

Silnik nierówno pracuje z instalacją LPG – przyczyny

Nierówna praca jednostki występuje również w pojazdach, w których zamontowano LPG. Jakie są przyczyny?

Nierówna praca silnika Diesla – co może być powodem?

Odrębną historią są silniki wysokoprężne, których konstrukcja znacząco różni się od ich benzynowych odpowiedników.

  • Zobacz też: Za duże lub zbyt małe ciśnienie oleju w silniku: co jest przyczyną i jak sobie radzić z problemem?

    Nierówna praca silnika – przyczyny, których nie sposób policzyć

    To, o czym wyżej napisaliśmy to jednak nie wszystko. Temat nierównej pracy silnika na postoju i w czasie jazdy jest bardzo złożony. Wpływ na nierównomierne działanie jednostki może mieć również lewe powietrze, uszkodzone przewody wysokiego napięcia, słaba masa pojazdu, uszkodzona głowica, przestawiony rozrząd, wadliwe działanie zaworu EGR czy opór na osprzęcie silnika. Z racji na taki stan rzeczy, w przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy silnika, czym prędzej należy udać się do serwisu w celu diagnozy i naprawy awarii.

    Jak zapobiec nierównomiernej pracy jednostki napędowej? Regularne czyszczenie to podstawa

    Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji poszczególnych układów za pomocą płukanek i innych preparatów czyszczących i konserwujących. Dolewanie takich środków pozwoli zachować elementy w dobrej kondycji i zapobiegnie powstawaniu różnorakich usterek. Ważna jest jednak regularność. Jeżeli planujesz zadbać o pojazd, zapoznaj się z ofertą TEC 2000. Na naszej stronie znajdziesz bowiem różne preparaty, za pomocą których uchronisz konkretne układy przed gromadzącymi się zanieczyszczeniami i nie tylko. Poniżej lista dostępnych produktów – poznaj ich właściwości i zapobiegnij nierównomiernej pracy silnika w swoim aucie i nie tylko.

    Wpisy

    z tej samej kategorii

    author

    Patryk Gałązka

    Autor